Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android IMEI Değiştirme/Düzeltme
#1
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle size başıma gelen durumu açıklayayım.

Kuzenimin Samsung Galaxy Ace s5830i model telefonu var. Telefonun IMEI numarası kopyalanmış ve telefon arama yapamaz hale gelmiş. Büyük ihtimalle farklı bir arıza için götürdüğü küçük telefon tamiri yapan dükkanlardan biri IMEI numarasını farklı bir müşterisinin telefonuna kopyalamış. Bu nedenle güvenmediğiniz bu tip yerlere ufak tefek arızalar için telefonunuzu götürmeyin size tavsiyemdir.

http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php - Buradan sorgulama yaptığımızda Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir. şeklinde uyarı vermekteydi.

Telefonda arama yapmak istediğimizde Mobil ağa erişilemiyor. şeklinde bir hata vermekteydi.

Sorunu çözmem için telefonu bana getirdi. Sorunun böyle birşey olacağı hiç aklıma gelmediği için farklı şekilde çözmeyi denedim. Denediklerim şunlardı;

-Hard factory reset
-Odin ile orjinal firmwire tekrar kurmak
-Odin ile custom firmwire kurmak

Sorunun IMEI kaynaklı olduğunu öğrendikten sonra ise android için IMEI numarası nasıl değiştirilir bunu araştırmaya başladım. En yaygın olanı;

-Android uygulaması olan Terminal Editor ile IMEI numarasını değiştirmekti.Hiç bir işe yaramadı.

Ancak şimdi ileteceğim yöntem ile IMEI numarasını değiştirdiğimde sorun çözüldü. Daha fazla bekletmeden çözüme geçiyorum. Bu yöntem ile tüm android versiyonlarının IMEI numarasını değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Doğacak olan herhangi bir sorunda sorumlu değiliz.

Gerekli olan malzemeler;

- 1 Adet IMEI ( Eski bir telefonun IMEI numarası olabilir. Geçerli bir IMEI olmak zorunda.http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php? -> Buradan sorgulama yaptığımızda IMEI NUMARASI KAYITLI ifadesini görmek zorundayız.)

- HexWorkShop Hex Editor BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ. TIKLA

- Telefonumuza kuracağımız bir EFS yedeği alma ve tekrar yükleme uygulaması. GooglePlay'den bulabilirsiniz. Tüm Samsung Galaxy modelleri için Galaxy Toolbox
tercih edilebilir.

İşlemler;

1-Öncelikle telefonumuza kurduğumuz uygulama ile telefonumuzun EFS yedeğini alıyoruz.
2-Almış olduğumuz bu yedeği bilgisayarımıza atıyoruz. (Siz iki farklı yere kopyalayın ne olur ne olmaz )
3-HexEditor programını açarak File>Open File diyoruz ve bilgisayara atmış olduğumuz bu EFS yedeğini açıyoruz.
4-Ekteki resimde kırmızı ile belirttiğim bölümün Legacy ASCII olmasına dikkat ediyoruz.
5-Ekteki resimde yeşil ile belirttiğim bölüme 0x80000 yazıyoruz ve entera bastığımızda cihazımızın IMEI numarası sağ tarafda yeşil olarak belirttiğim bölümde okunur halde görünecektir.(Yazılımsal olarak kaybedilen IMEI'lerde burası 0000000000000 olarak görünecektir.)
6-Numaranın başına tıklıyoruz ve eski telefonda ki IMEI numarasını buraya yazmaya başlıyoruz. Zaten biz yazdığımızda değişen bölümleri kırmızı olarak belirtecektir.
7-File>Save diyerek kaydediyoruz.
8-Dosyayı tekrar telefonumuzda yedeği aldığımız(bilgisayara kopyaladığımız yer) uygulamanın klasörüne atıyoruz.
9-Telefonumuzda EFS yedeği almak için kullandığımız uygulamayı açarak yedeği restore ederek telefonu kapatıp açıyoruz.

Telefon açıldıktan sonra *#06# yaptığımızda yeni yazmış olduğumuz IMEI ekranda belirecektir.Bu yöntem ile custom rom yüklerken ya da telefon yazılımınızı kurcalarken EFS kaynaklı olarak telefonunuz IMEI'sini kaybederseniz düzeltebilirsiniz. IMEI sorgulama ekranında telefonunuzun bataryasının altında bulunan imei numarası kayıtlı ise onu yazmanız sorunu çözecektir.

Velhasıl kelam IMEI numarasını değiştirdiğimizde telefon tekrar arama yapmaya ve sms atmaya başladı. Bizzat kendim denediğim bu yöntem %100 çalışmaktadır.

Kaynak olarak her zamanki gibi XDA forumlarından yararlandım. Bir çok arkadaşımızın bu problemden müzdarip olmasından kaynaklı olarak ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmak istedim.
Facebook İletişim;
Oyunformu Offical.Ben çok dosta sahiptim güvensizlik içine batmış, şahit oldum birileri mutluluğu parayla kapmış!


WWW
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

Android IMEI Değiştirme/Düzeltme ,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme indir,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme yükle,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme download,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme indirmek istiyorum,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme yükle,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme bedava, Android IMEI Değiştirme/Düzeltme İNDİR,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme YÜKLE,free,yukle,İndir,download,inndir,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme Dvdrip,Android IMEI Değiştirme/Düzeltme filmi indir