Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri
#1
Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri

Başınız ağrıdığında ya da herhangi başka bir hastalık durumunda büyük ihtimalle ilk aklınıza gelen eczaneden bir ilaç almaktır.


Ya da bir böceğin bahçenizdeki bitkilere zarar vermesinden korunmak için yine bu konuda yıllar süren deney ve araştırmalar sonucunda üretilen ilaçları satın almayı düşünürsünüz. Çünkü bunları sizin üretemeyeceğiniz ortadadır...


Peki birçok canlının ihtiyaç duydukları kimyasal maddeleri kendi vücutlarında ürettiklerini biliyor muydunuz?
Birçok hayvan ve bitki türü bünyelerinde üretip salgıladıkları kimyasal maddelerle bazen bir düşmanı etkisiz hale getirirler bazen de yavrularını tehlikelere karşı korurlar. Hiçbir akla ve bilince sahip olmayan bir canlının bu salgıları üretmesi ve bunların ne işe yaradıkları hakkında doğru bir karar vererek hangi durumlarda kullanacağını bilmesi üstelik bu bilginin o canlı türünün bütün üyelerinde var olması bize tek bir gerçeği kanıtlar: Bu canlılara hükmeden onlara gerekli bilgileri ilham eden ve davranışlarını yöneten güç Yüce Allah'a aittir.


İşte birer savunma mekanizması olarak kimyasal salgılar üreten bu canlılara örnekler:


Sivrisineğin Lokal Anestezi Yapan Salgısı

Sivrisinek bir insanı ısırdığı anda insan vücudunda bulunan bir tür savunma sistemi devreye girer ve insanın vücudundaki yara bölgesinde mikropların girmesini engellemek ve kanı durdurmak için gerekli olan enzim salgılanmaya başlar. Bu enzim kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kanda pıhtılaşmanın başlaması ise sivrisineğin kan emişini imkansız hale getirecektir. Fakat sivrisinek bunu biliyormuşcasına hareket eder ve kesici bıçaklarından birinin içinden yarayapıhtılaşmayı engelleyen bir salgı enjekte eder. Bu salgı "anti coagulant" (pıhtılaşma engelleyici) özellikte bir enzim içerir. Böylece kandaki enzim etkisiz hale getirilir ve pıhtılaşma durur. Dahası bu salgı sayesinde sivrisinek kurbanına lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapar. Kestiği bölgeyi uyuşturur. Bu sayede kurban derisinin kesildiğinin ve kanının emildiğinin farkına varmaz. Deride alerjik reaksiyona dolayısıyla da kaşınmaya neden olan da işte bu salgıdır.


Tüm bu işlem üzerinde biraz durup düşünmek bizi çok önemli bazı sonuçlara ulaştırır.


Görüldüğü gibi sivrisinek ihtiyacı olan kana ulaşabilmek için kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir salgı üretebilecek kadar üstün bir kimya bilgisine de sahiptir. Peki böyle bir sıvının laboratuvar şartlarında bile sentezlenmesi son derece güçken sivrisinek bu sıvıya nasıl sahip olmuştur?


Kuşkusuz sivrisineğin insan vücudundaki kanın kimyasal bileşimi hakkında bilgi sahibi olması ve sonra da bu bilgiyi değerlendirerek kendi bedeninde çözümler geliştirmesi söz konusu dahi olamaz. Açıktır ki sivrisinekteki salgı üretimini sağlayan sistem hem insanın hem de sivrisineğin anatomisini en ince ayrıntısına kadar bilen ve bunlara hakim olan Yüce Rabbimiz'in yaratmasıyla var olmuştur.


Bu küçücük hayvana bile kolaylıkla mağlup olan insana düşen görev iseAllah'ın farklı alemlerde yarattığı delilleri görmeye çalışmak Rabbimiz'in kudretini hakkıyla takdir etmektir. Ayetlerde Allah insanları bu konu üzerinde düşünmeye şöyle çağırır:


“Ey insanlar (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için biraraya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz istenen de. OnlarAllah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Şüphesiz Allah güç sahibidirazizdir.” (Hac Suresi 73-74)

Yabancı forum'dan alıntıdır.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri ,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri indir,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri yükle,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri download,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri indirmek istiyorum,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri yükle,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri bedava, Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri İNDİR,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri YÜKLE,free,yukle,İndir,download,inndir,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri Dvdrip,Canlılardaki Kimyasal Savunma Sistemleri filmi indir