Submit Face book
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'Ferrari pilotu gibiyim!'
#1

'Ferrari pilotu gibiyim!'

CEV Avrupa Şampiyonlar Ligi Kupası, Teledünya Türkiye Kupası ve Acıbadem Bayanlar Voleybol 1. Ligi kupasını hiç yenilmeden kazanan Vakıfbank'ın antrenörü Giovanni Guidetti, Türk Milli Takımı'nın başına geçmek istediğini söyledi. İtalyan teknik adam, Vakıfbank'ı yönetmeyi ise Ferrari kullanmaya benzetti


fft104mm2381803.jpg

Namağlup olarak 3 kupayı birden müzenize götürdünüz. Öncelikle bu başarının sırrı nedir?

Yaşanan şey çok özeldi. Spor tarihinde böyle bir şey yaşanmadı. Bir sezonda 3 kupa birden almak başka bir şey ancak bu kupaları, tek bir karşılaşma dahi kaybetmeden kazanabilmek, tekrarlanabilecek bir şey değil. Diğer takımlarda iyi oyuncular vardı ama bizim takımımızda büyük şampiyonlar vardı.’Bizi kimse yenemez’ fikrine inandık.

Bu başarıda sizin payınız nedir? Aslan payı sizin mi, oyuncularınız mı?

Böyle uzun soluklu bir başarıda, özel bir uyum yaşamak şarttır. Takımı her gün daha fazla zorladım ve açıkçası takım da her gün daha da zorlanmak istedi. Tüm takım sürekli olarak, ‘Daha fazla çalışmalıyız. Bir sonraki maçta, bir sonraki kupada başarılı olmalıyız’ şeklinde hareket etti. Hiçbir oyuncu, ‘Çok yorulduk, artık duralım. Bizim için yeter’ demedi.

Sporda esas olan ‘aç’ olabilmek, başarıya ‘aç’ kalabilmektir. 3 kupalı namağlup bir serüvenin ardından, gelecek sezonlar için içinizde o açlık hissi sürüyor mu?

Bu ‘açlık’ kavramı, bir sporcu olmanın özüdür. Kazanmanın ne kadar güzel hissettirdiğini anladığımız için, şampiyonluk kutlmasının keyfini yaşadığımız için artık bunu tekrar tekrar ve tekrar yaşamak istiyoruz. Bizi bir köpek gibi düşünün. Bir köpeğe yiyecek bir şey verdiğiniz sürece yemeyi sürdürecektir. Daha önce ne yediğini unutacaktır.

Aynı zamanda Almanya Milli Takımı’nı yönetiyorsunuz. Vakıfbank’ı yönetmekle, Almanya Milli takım yönetmenin farkları nelerdir?

Vakıfbank, dünyanın en iyi takımlarından biri. Almanya Milli takımı ise, iyi bir federasyona sahip ancak en iyilerden biri değil. İnsanlar Almanlar çok disiplinli bu yüzden Almanlar’ı çalıştırmak Türkler’i çalıştırmaktan daha kolaydır diye düşünüyor, ancak Türkler de çok disiplinli, yani pek bir fark yok. Vakıfbank size iyi bir takım veriyor ve ‘Kazan’ diyor. Almanya’da ise takımını yaratmam gerekiyor. Vakıfbank’ı yönetmek bir Ferrari kullanmak gibi. Almanya’da ise kendi kendime bir araba yapmaya çalışıyorum.

Bir gün Türk Milli Takımı’nın başına geçmek ister misiniz?

Elbette, neden olmasın? Benim kulübümden 6 oyuncu var: Naz, Gözde, Gizem, Bahar, Güldeniz ve Polen. Alt kategorideki milli takımları da düşünecek olursak, 10 oyuncumu Türk Milli takımlarına gönderiyorum. Yani Milli takımlardaki oyuncularla zaten her gün çalışıyorum. Ancak yazın da başlarında olmak güzel olur. Türkiye, büyük bir potansiyeli olan harika bir takım. Türkiye’nin tüm kupaları kaldıracak potansiyeli var.

Genel olarak tutkulu ancak kolay sinirlenebilen bir teknik adam deniyor. Siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Sinirimi kontrol etmeyi öğreniyorum. Eskiden daha kötüydüm. Birkaç sene önce molalar ve antrenmanlar için bir taktik tahtası kullanıyor ve her maç o taktik tahtasını kırıyordum. Ancak şimdi elektronik bir tablet kullanıyorum ve haliyle sakinleştim. Anlayacağınız, her maç 1000 Euro’luk bir makineyi kıramam, bu fazla olur. Ancak aynı zamanda bir şeyleri öğrendim. Bazen sinirli olmanız, o gün oynamak istemeyen sporcunuzu uyandırabilir. Ancak çoğunlukla oyuncular bağırmanıza ihtiyaç duymazlar. Onlar ‘güven’ isterler.

Türk voleybolundaki gelişimi nasıl yorumlarsınız?

Türkiye’de olan şeyler birçok ülke için örnek oluşturmalı. Dünyanın en iyi antrenörleri ve en iyi oyuncuları buraya geldi. Türk oyuncuların seviyesi çok ama çok yüksek. Etraflarına dünyanın en iyi oyuncuları ve antrenörleri gelince, daha da iyi hale geldiler. Bence Türk voleybolunun geldiği seviyenin anahtar noktası bu.
Cevapla
#2
Paylaşım için teşekkürler.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Anahtar Kelimeler

'Ferrari pilotu gibiyim!' ,'Ferrari pilotu gibiyim!' indir,'Ferrari pilotu gibiyim!' yükle,'Ferrari pilotu gibiyim!' download,'Ferrari pilotu gibiyim!' indirmek istiyorum,'Ferrari pilotu gibiyim!' yükle,'Ferrari pilotu gibiyim!' bedava, 'Ferrari pilotu gibiyim!' İNDİR,'Ferrari pilotu gibiyim!' YÜKLE,free,yukle,İndir,download,inndir,'Ferrari pilotu gibiyim!' Dvdrip,'Ferrari pilotu gibiyim!' filmi indir